Takaisin uutisiin

Julkaistu: 25.11.2021

OPRYn edustajiston sääntömääräinen syyskokous 23.11.2021

Ajankohtaista  


Ennen varsinaisen kokouksen alkua saimme vieraaksemme Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Malisen. Hän antoi kattavan ja monipuolisen katsauksen siitä mitä työmarkkinakentällä tapahtuu. Yhdistyksen edustajiston ja hallituksen jäsenet saivat kuulla mielenkiintoisen puheenvuoron järjestäytymisasteen kehittymisestä, ammattiliittojen yhdistymisten merkityksestä järjestövoiman turvaamiselle sekä työlainsäädännön muutoksista. Myös tulevia tes-neuvotteluita ja tavoitteita sivuttiin heti aamusta.

Tämän jälkeen edustajiston puheenjohtaja avasi varsinaisen syyskokouksen. Edustajistosta läsnä kokouksessa oli 19 varsinaista, 1 varajäsen sekä 11 hallituksen edustajaa.

Kokouksessa käsiteltiin ja hyväksyttiin yhdistyksen hallituksen puheenjohtajiston esittelemä hallituksen esitys vuoden 2022 toimintasuunnitelmasta sekä talousarviosta. Näissä otettiin erityisesti huomioon jäsenhankinnan ja -pidon ottaminen osaksi jatkuvaa tekemistä kampanjoiden sijaan sekä klubitoiminnan tukeminen ja kehittäminen. Edunvalvonnassa jatketaan hyväksi todettua Opry-klinikkaa sekä kuukausittaisia teams-katsauksia ja koulutuksia ajankohtaisista asioista. 

Puheenjohtaja Riitta Suonpää esitteli hallituksen esityksen Opryn strategiasta vuodelle 2022. Edustajisto hyväksyi strategian, jonka tahtotilana on onnistunut vaikuttaminen, oikeudenmukaiset työehdot sekä onnellinen työelämä ja toiminta-ajatuksena ”Luomme valmiuksia työelämän muutoksiin” 

Hallituksen jäsen Jesse Kankanen esitteli suunnitelman yhdistyksen sijoitussuunnitelman allokaation muutoksesta. Edustajisto hyväksyi esityksen.

Yhdistyksen hallituksen varapuheenjohtaja Eija Laurila kertoi OP ryhmän ajankohtaisista asioista, mm. ryhmässä käynnissä olevasta nopeasta rakennemuutoksesta pankkien lukumäärän suhteen, hybiridityön sekä palkitsemisen periaatteista. 

Edustajisto päätti viedä eteenpäin hallituksen valmisteleman kannanoton tulevaisuuden työnteon periaatteisiin liittyen pienten viilausten jälkeen. Kannanotto lähtee sekä työnantajalle, että yhdistyksen nettisivustolle ja sosiaalisen median alustoille julkisesti nähtäväksi.

Edustajiston puolesta jo tässä vaiheessa kuluneesta vuodesta kiittäen ja rauhaisaa joulunalusaikaa toivottaen.

Kati Ulaska (puheenjohtaja) ja Emilia Attias (varapuheenjohtaja)

Takaisin uutisiin