Takaisin uutisiin

Julkaistu: 22.09.2021

OPRYn hallituksen kokous 15.-16.9.2021

Ajankohtaista  


OPRYn hallitus kokoontui Tampereelle kaksi päiväiseen kokouskokonaisuuteen. Tavoitteena ja tekemisenä olivat vahvasti kuluvan vuoden tarkastelu ja vuoden 2022 suunnittelu. Ensimmäinen päivä käynnistettiin virkistämällä mieleen yhdistyksen strategia, liiton tavoitteet yhdistystoiminnalle sekä OPRYn edustajiston terveiset vuosisuunnitelman tekoon. Jokainen työryhmä kävi myös koko hallitukselle läpi omat tekemisensä vuoden osalta tähän saakka ja mitä olikaan vielä tulossa loppuvuoden osalta. OP Ryhmän palkanlaskennan Silta Oy:n kanssa haasteiden selvittelyä jatketaan. Asiasta on jäsenille lähetetty tietoa (jäsenkirje 14/2021) Strategiassa nousivat esiin erityisesti työnantajayhteistyö, palkkausasiat, jäsenhankinta, työpaikkatoiminta, työhyvinvointi sekä vuoropuhelun edistäminen eri tahojen välillä.  

 

Iltapäivän ajaksi edunvalvonta- ja työpaikkatoiminta työryhmät siirtyivät edistämään tekemisiään ja suunnittelemaan uusia juttuja. Toimintasuunnitelmia ja -tavoitteita rakennettiin esiteltäväksi seuraavan päivän hallituksen kokoukselle ja jalkautettavaksi toimintaan. Viestinnän osalta kävimme keskustelukierros siitä, miten jokainen hallituksen jäsen näkee yhdistyksen viestinnän, merkityksen ja tarpeet. Viestintätyöryhmä sai tästä ja jälkikäteen tulevista sähköposteista vielä lisää rakennusaineita toimintaansa. Hallituksella on ollut oma projektiryhmä suunnittelemassa ja katsomalla pitempään tulevaisuuteen jäsenhankinnan ja -pidon osalta. Kävimme projektiryhmän tuotoksia läpi ja jätimme yönyli vielä sisäistettäväksi ja mahdollisten lisänostojen tekemiseksi. Illalla nostimme maljan hallituksen jäsenen pyöreille vuosille, kun vihdoin olimme kaikki yhtä aikaa paikalla fyysisesti. 

 

Toinen kokouspäivä käynnistettiin työantajan kanssa yhteisesti järjestetyllä webinaarilla OP:n asiakasohjelmaan liittyvistä päivityksistä. Kutsuttuina tilaisuuteen olivat pääluottamusmiehet, neuvottelevat luottamusmiehet sekä luottamusmiehet. Asiasta meille olivat kertomassa Karoliina Pentti ja Ville Veijonen. Karri Airas OPTAn asiamiehenä kommentoi esiintulleita kysymyksiä koskien työn vaativuutta, valokuvien käyttöä sekä työnantajan direktio-oikeutta. Päivää jatkettiin hallituksen kokouksella. 

 

Talousarvion osalta hallitus valtuutti puheenjohtajiston päivittämään talousarvion annettujen evästeiden johdolla. Ensi vuoden osalta olemme luottavaisia ja suunnittelemme järjestävämme muutamia läsnäolokoulutuksia. Tulemme myös jatkamaan hyväksi havaittua tapaa aktiivien koulutuksissa Teamsillä yksittäisten asiakokonaisuuksien osalta. Sovimme käsiteltäväksi päivitetyn toimintasuunnitelman ja talousarvion seuraavassa hallituksen kokouksessa. Hallitus sai selonteon tuttuun tapaan keskusyhteisön pääluottamusmieheltä Eija Laurilalta OP Ryhmän ajankohtaisista asioista. Kokouspäivät päättyvät, mutta työskentely jatkuu. Monien koulutusten järjestäminen aktiiveille sekä yksittäisten jäsenten tuki ja apu eivät riipu hallituksen kokouspäivistä. Näitä tehdään kokoajan. Nähdään myös OPRY-klinikoilla! 

Takaisin uutisiin